053-393-6506

משרד הביטחון

רפאל חודוס – משרד עורכי דין

אנשי כוחות ביטחון וביניהם חיילים, אנשי קבע, שוטרים, סוהרים, אנשי מוסד ושב"כ חשופים לתאונות, פגיעות בקרב, עומסים פיזיים, פציעות באימונים ונזקים נפשיים העלולים לקרות להם כתוצאה משירותם הצבאי או הביטחוני.

תביעה נגד משרד הביטחון היא הליך נפוץ עבור אנשי כוחות הביטחון והחיילים אשר מתמודדים עם מצבי לחץ קיצוניים ובמהלך שירותם חשופים לאירועים, פציעות ותאונות שגרמו להם לנכות פיזית או נפשית.

לאור האמור, אנשים שנפגעים במהלך השירות הצבאי או הביטחוני, נדרשים לפנות לאגף השיקום במשרד הביטחון בכדי לתבוע את ההכרה בפציעתם, ולקבל את הפיצוי המגיע להם בגין הנכות שנגרמה להם.

הזכאים להגשת התביעה למשרד הביטחון בעקבות פגיעה או מחלה בשירות

  • מי שמשרת באחד מהגופים הבאים: צה"ל – שירות חובה, קבע או מילואים, משטרת ישראל, שירות בתי הסוהר, מוסד, שב"כ, משמר הכנסת וסגל דיפלומטי, כיתת הכוננות ביישובי קו התפר ובשטחי יהודה, שומרון ועזה, צד"ל.
  • מי שנפגע במהלך ועקב שירותו הצבאי או הבטחוני.
  • על התובע להגיש את התביעה בתוך התקופה הקבועה בחוק (עד 3 שנים ממועד השחרור).

מי אינו זכאי להגשת התביעה

  • מי שנפגע בתאונת דרכים ברכב פרטי שלא בדרך לבסיס או בחזרה ממנו.
  • מי שנפצע במהלך חופשה (למעט חייל בשירות חובה הנפגע במהלך 14 ימים הראשונים של חופשה מאושרת).
  • מי שמגיש תביעתו בחלוף 3 שנים מיום התאונה או מיום השחרור (ישנם מקרים בהם תוקף התיישנות זה לא יחול וניתן יהיה להגיש תביעה גם לאחר 3 שנים מיום השחרור).

אופן הגשת תביעה נגד משרד הביטחון

בעקבות תאונה, חבלה או מחלה בעקבות השירות הביטחוני- יש להגיש לקצין התגמולים תביעה באמצעות טופס תביעה ייעודי, כאשר לתביעה יש לצרף מסמכים רפואיים רלוונטיים המעידים על מועד הופעת המחלה ו/או קרות הפציעה והטיפולים הרפואיים שניתנו לתובע בגינן, ודו"ח פציעה.

ערעור – על החלטת קצין התגמולים לעניין עצם ההכרה, ניתן לערער תוך 30 יום ממועד קבלת ההחלטה בפני בית משפט השלום.

לאחר שהתביעה הוכרה על ידי קצין התגמולים, יוזמן התובע לוועדה רפואית מטעם משרד הביטחון אשר תבצע בדיקה קלינית לתובע ותקבע את אחוזי נכותו, ככל שנגרמו לו.

ערעור על החלטת וועדה רפואית

בכל הנוגע לקביעת אחוזי הנכות של הוועדה הרפואית ניתן לערער לוועדה עליונה.

על החלטת וועדה רפואית עליונה, ניתן לערער בשאלה משפטית בלבד לבית משפט מחוזי.

על פסיקת בית המשפט המחוזי ניתן לערער ברשות בפני ביהמ"ש העליון.

פוסט טארומה בצבא

פוסט טראומה מהשירות הצבאי היא אחת הפגיעות הנפשיות הבולטות ביותר אשר יכולה להיגרם כתוצאה מפעילות מבצעית, מראות קשים, אירועים טראומתיים, לחימה בשדה קרב, הימצאות בסכנת חיים, שירות בתנאים קשים, תקיפה מינית, התעמרות בחייל, לחצים ועוד.

כל אלו עלולים בעקבות כך לפתח תגובה נפשית חריגה המלווה בתופעות של קשיי הירדמות, סיוטים, הסתגרות, עצבנות ומחשבות חוזרות על האירוע וגרמה לשינוי חד באופן התנהגותם וביכולתם להמשיך בשירות הצבאי ובהמשך בחייהם באזרחות , מומלץ להגיש תביעה נגד משרד הביטחון בגין פוסט טראומה על מנת שזכויותיך יוכרו לפי חוק הנכים ויגיש לך טיפול רפואי.

הליך ההכרה של משרד הביטחון בתביעת נכות לפוסט טראומה הוא הליך ארוך ומסורבל ויכול להימשך מספר שנים ומומלץ להיעזר בעורך דין המתמחה בתביעות פוסט טראומה מול משרד הביטחון.

נחבלתם במהלך או תוך כדי השירות הצבאי או הביטחוני?
לייעוץ ללא עלות פנו לרפאל חודוס, עורך דין משרד הביטחון ותוכלו להעריך את סיכוייכם לקבלת תגמולים כספיים עקב חבלה שנגרמה לכם בשירות.

צרו קשר

זקוקים לייעוץ משפטי?

מבינים אתכם, השאירו הודעה ונחזור אליכם לשיחת ייעוץ, מבטיחים לכם שתהיו יותר רגועים אחריה.

מאמרים משפטים

מהי תביעה לנכות כללית?

קצבת נכות כללית מיועדת עבור מי שעקב נכות גופנית, שכלית או נפשית / מחלה אינם יכולים לעבוד או שיכולת הכנסתם החודשית נפגעה או פחתה ב

קרא עוד »